YAZ GRİBİ TEHLİKESİ

Ülkemiz genelinde son haftalarda aşırı derece de mevsim normallerinin üzerinde seyir eden bir hava sıcaklığı var. Hemen hemen hepimiz serinleyebilmek için ya klima karşısına geçiyoruz, ya da soluğu denizlerde, havuzlarda alıyoruz. Ama aslında yaptığımız birçok bu tarz davranışın bizleri tehlike altında bıraktığının farkında değiliz. Bu tehlikenin adı da yaz gribi. Kışın soğuk havalarda yaşadığımız gribe hiç ama hiç benzemiyor. Ortamımızda bulunan klima da özellikle bunu tetikleyen nedenlerin başında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında tatil ortamında yakalandığımız grip, tatilimizin keyifsiz geçmesine neden oluyor.

Birçok uzman doktor, bu konu ile ilgili uyarılarda bulunsa da kimimiz bu uyarıları dikkate almıyoruz. Tatilin ardından burun akıntısı, ses kısıklığı, terleme hatta ateşle kendini gösteren yalancı gribi klimalar da kolaylıkla tetikliyor. Tek ilacı ise yatak istirahati. Yaz gribinin sonbahar ve kış mevsiminde görülenden farklı olarak, saman nezlesine benzer şekilde, havadaki parçacıklara karşı gelişen bir çeşit alerji şeklinde seyrediyor. Uzmanlar, gerek havadaki alerjik reaksiyona sebep olabilen nedenler, gerekse kişinin vücut direncinin düşmesi, yaz mevsiminin cazibesi, klima tozları, plajlar ve toplu yaşanılan yerlerin artması nedeniyle bu mevsimde de sıklıkla grip tipi virüs enfeksiyona rastlamaktayız. Kişileri özellikle tatilde yakalayan, birçoğunun da yeterince dinlenmeden ve keyif alamadan dönmesine yol açan yaz gribine, diğer mevsimlerde görülebilen ‘influenza’ A ve B virüsleri yol açıyor” diyor

Sıcaklar nedeniyle kaybedilen sıvı ve klimaların etkisiyle kuruyan yutak ve solunum yolları, hastalığın oluşumunu kolaylaştırır. Belirtileri azaltıcı ateş düşürücü, ağrı kesici ve öksürük giderici ilaçlar, hastalığın geçirilmesinde kişiye yararlı olur. Grip geçiren kişilerin, özellikle çalışanların, bu dönemi evlerinde geçirmesinde fayda var. Bulaşıcılığı yüksek olan bu hastalığın diğer çalışanlara bulaştırması, önemli iş kaybına neden olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir