featured

‘Teravih namazı evde kılınacak’

Koronavirüs vakalarında yaşanan artış nedeniyle camilerde teravih namazının kılınmasıyla ilgili kararı Ramazan’a sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı. Erbaş, “istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nda ana teması ‘Şifa Ayı Ramazan’ olan 2021 yılı ramazan ayı için bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bakan Erbaş yaptığı açıklama da mübarek ramazan ayına girmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek “yaptığımız çok yönlü değerlendirmeler ve Sağlık Bakanlığı’mız başta olmak üzere devletimizin yetkili organlarıyla yaptığımız çok yönlü istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik. Elbette gönlümüz istiyordu ki teravih namazlarımızı camilerimizde kılalım. Çoluğumuzla çocuğunuzla o coşkuyu camilerde yaşayalım. Ancak salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının uzun süre kapalı mekanda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı geçen sene olduğu gibi bu sene de teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Tabi acı ve üzücü böyle bir duyuruyu yapmak benim için çok acı ama sağlık çok önemli. Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkanı olursa bunun da kararını alıp milletimizle paylaşacağız” diye konuştu.
Erbaş ayrıca oruçlu iken aşı vurulabileceğini belirterek “Din İşleri Yüksek Kurulu’muzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz” dedi. (Gökhan AKLAN)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir