featured

PROF. DR. İNANDI COVİD-19’A KARŞI UYARDI

 

 

 

Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tacettin İnandı’nın yönetiminde olduğu Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER), COVID-19 olgularında ciddi düzeyde artış gözlendiğini bildirdi, ölüm oranları düşük olmakla birlikte, bu durumun hafife alınmamasının gerekliliği vurgulandı.

TOPLU ETKİNLİKLER AÇIK ALANLARDA YAPILMALI

Olası daha ağır etkilerin önlenmesi için, sonbahardan önce yapılması gerekenlere ilişkin Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) önerileri şöyle sıralandı:

“1-Toplumda pandeminin devam ettiği ve riskin yeniden artış eğiliminde olduğu konusunda farkındalık artırılmalıdır.

2-Kapalı alanlarda, özellikle kalabalık ortak alanlarda maske kullanılmalıdır.

3-Toplu taşıma araçlarında, şehirlerarası ulaşımda maske kullanımı zorunlu olmalıdır.

4-Gerektiğinde, esnek ve uzaktan çalışma seçenekleri yeniden uygulanmaya başlanmalıdır.

5- Ziyaret, kutlama, ibadet vb toplu etkinliklerde açık alanlar tercih edilmeli, kapalı alanlarda ise ortam etkili ve sürekli olarak havalandırılmalıdır.

6-Aşı programı yeniden hızlandırılmalı, aşısız ve eksik aşılı olanların en az 3 doz aşı olması sağlanmalıdır.

5 YAŞ ÜZERİ ÇOCUKLAR DA AŞILANMALI

7-Kişisel risk durumuna ve hastalık öyküsüne bağlı olarak, gerekli durumlarda ikinci hatırlatma dozları uygulanmalıdır. Bu konudaki önerilerimiz daha önce yaptığımız TTB-UDEK ortak açıklamamızda bulunabilir.

8- 5 yaş üzerindeki çocuklar aşı uygulaması kapsamına alınmalıdır.

9- COVID-19 tüm yaş gruplarında görüldüğü için, aşı oranları 18 yaş üzeri nüfusta değil, tüm nüfus içinde hesaplanmalı ve değerlendirilmelidir.

10- Yeni varyantlara karşı yerli aşı geliştirme çalışmaları yapılmalı, var olan çalışmalar açıklanmalıdır.

11- Yeni varyantlara etkili, yeni üretilecek aşıların ithal edilmesi için anlaşmalar hemen yapılmalı, bu aşıların Türkiye’de gecikmeden kullanıma girmesi sağlanmalıdır.

HIZLI TEST UYGULAMALARI YAYGINLAŞMALI

12 – Olguların erken tanısı için PCR ve hızlı test uygulamaları yaygınlaştırılmalıdır.

13- Olguların izolasyonu etkili olarak sağlanmalıdır.

14-  Tanı almasa da, belirtisi olanların başkalarıyla temas etmemesi ve zorunlu temas durumunda maske kullanması sağlanmalıdır.

15- Olgu ve ölümlerin il dağılımları, yaş ve risk grubu özellikleri, aşı durumları ile hastane yatış oranları ve yoğun bakım doluluk oranları günlük olarak açıklanmalıdır.

16- Yapılmakta olan genomik sürveyans yaygınlaştırılmalı, olguların varyant dağılımları açıklanmalıdır. HASUDER olarak salgınla ilgili değerlendirmelerimizi ve önerilerimizi toplumla ve sağlık otoritesiyle paylaşmaya devam edeceğimizi bildirir, kamuoyuna saygıyla sunarız.”

Haber Merkezi

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir