featured

“Peygamberimiz ve Gençlik” konferansı Arsuz’da Yapıldı

Mevlid-i Nebi Haftası” münasebetiyle Arsuz İlçe Müftülüğü tarafından “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu konferans düzenlendi. İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Arsuz Kaymakamı Musa SARI, Arsuz Belediye Başkan Vekili, İlçe Müftülerimiz, kurum müdürleri, din görevlilerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ila başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.
Açış konuşmasını Arsuz İlçe Müftüsü Mehmet ÇINAR yaptı. İlçe Müftümüz konuşmasında, katılımcılara ve programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Arsuz Kaymakamı Musa SARI da konuşmasında; Bu sene ki Mevlid-i Nebi Haftası temasının çok önemli olduğunu, gençlerimize sahip çıkmamız gerektiğini ifade etti.
Ardından, İl Müftümüz Hamdi KAVİLLİOĞLU, “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu konferans verdi.
İl Müftümüz konuşmasına, Peygamber Efendimizin (s.a.v) faziletinden bahsederek başladı. Daha sonra Kur’an-ı Kerim’de bahsedilen Peygamberlerin hayatlarından örnekler veren hocamız, Ashab-ı Kehf’den bahsetti. Onların putperest Dakyanus’a karşı çıkan ve O’nun zulmünden kaçarak mağaraya sığınan tevhid aşığı gençler olduğunu, 309 sene uyuduklarını, uyandıklarında açlık hissettiklerini, yiyecek almak üzere gönderdikleri arkadaşlarından yiyeceğin temiz ve helal olmasını istediklerini belirterek “Bu durum hem bize hem de gençlerimize örnek olmalıdır. Bizler de yiyeceklerimizin temiz ve helal olmasına dikkat etmeliyiz.” dedi.
Konuşmasına Peygamberlerin hayatlarından örnekler vererek devam eden İl Müftümüz; Lokman (as)’ın Kur’an-ı Kerim’de geçen oğluna nasihatlerini “Lokman, oğluna öğüt vererek: Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma! Doğrusu şirk, büyük bir zulümdür, demişti. (Lokmân Suresi, 13. ayet), (Lokman, öğütlerine devamla şöyle demişti) Yavrucuğum! Yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır. (Lokmân Suresi, 16 ayet), Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar, azmedilmeye değer işlerdir. (Lokmân Suresi, 17. Ayet), Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez. (Lokmân Suresi, 18. Ayet)” ayetlerini okuyarak anlattı.

Daha sonra, Peygamber Efendimizin (s.a.v) gençlere verdiği önemden bahseden ve genç sahabelerin hayatlarından örnekler veren hocamız; Habeşistan’a giden heyetin başında genç yaşta olmasına rağmen Cafer b. Ebi Talib’i görevlendirdiğini, Cafer b. Ebi Talib’in 41 yaşında Mute Savaşı’nda şehit olduğunu, Hz. Mus’ab’ın 17-18 yaşlarında Müslüman olduğunu, genç yaşta Medine-i Münevvere’ye muallim, öğretmen olarak görevlendirildiğini, İslam’a ilk giren gençlerden biri olan Erkam’ın Safa Tepesi’nin yanındaki evini, Peygamber Efendimizin (s.a.v) emrine verdiğini, İslam tarihinde “Daru’l-Erkâm” diye anılacak olan bu evde Peygamber Efendimizin (s.a.v) insanları İslam’a davet ettiğini, onlara ibadetleri burada öğrettiğini ifade etti. İl Müftümüz, diğer genç sahabelerin hayatlarından örnekler vererek konuşmasını sonlandırdı.
(Haber Merkezi)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir