‘LÜTFÜ SAVAŞ OLMASAYDIDA KAZANIRDIK’

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl Gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akgöl, 2014 seçimlerinde Lütfü Savaş yerine başka adayda olsa seçimi kazanabileceklerini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl, Gazetemize gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin siyasi gündeminden, ekonomisine, Hatay siyasetine ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a kadar açıklamalarda bulunan Akgöl, sorularımıza içtenlikle cevap vererek, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl Ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini ancak bu zorlu dönemi atlatacak güçte olduğunu vurguladı. Yaşanan hain terör saldırılarında şehit düşen askerlerimize ve polislerimize Allah’tan rahmet dileyen Akgöl, yaralılara acil şifalar diledi.

‘Amaç İç Savaş Çıkarmak’

Türkiye’nin siyasi gündemi ile ilgili olarak konuşmasına başlayan CHP Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl siyasi gündemin önemli olduğu huzurun paradan daha önemli olduğunu belirterek “siyasi olarak çok iyi günler yaşamıyoruz. Özellikle son iki patlama ve Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andey Karlov’un öldürülmesi gerçekten çok önemli olaylar. Patlamalar ile ilgili olarak düşüncem, HDP Milletvekillerinin tutuklanmasının büyük etkisi var diye düşünüyorum. Bu patlamalar ile Türk Milliyetçisi olan yani Vatanını, Milletini seven, Atatürkçü düşünceye sahip genç kesimi ayağa kaldırmak ve Kürt kardeşlerimizin marjinal grupları ile karşı karşıya getirerek iç savaşa sürüklemek gibi bir durum var. Ama sevindirici olan durum 76 milyon Türk vatandaşı bu oyuna gelmiyor. Rusya Büyükelçisi’nin öldürülmesi ise uçak düşürülmesi krizinden sonra Rusya ile aramızda ki gerginliğin ikili görüşmeler ile tekrar ılımasını hazmedemeyen dış güçler bunlara terör grupları diyeyim, Rusya ile tekrardan aramızın açılması Rusya ile karşı karşıya gelmemizi hedefleyen güçler tarafından yapıldığını düşünüyorum. Tüm bu olaylardan sonra bunlar kim derseniz, Büyükelçiyi öldürenlerin Fetö kaynaklı olduğuna inanıyorum. Ülkenin Fetö olayından dolayı yaşadığı durumu kendi lehine çevirip marjinal gruplarını harekete geçirmek ve ‘ben halen ayaktayım, güçlüyüm’ algısını oluşturmak. Ayrıca Fetö Terör Örgütü zaten Amerika ile birlikte çalışan bir terör örgütü. Amerika’nın talimatı ile bunu yapıp, Türkiye’yi Amerika’ya bağımlılığını devam ettirmek, Rusya ile arasını açmak. İster kabul edilsin, ister edilmesin Dünya şu anda iki blok ülke var, bunlar Rusya ve Amerika. Bunlar bana göre değiller, ama kendilerini öyle görüyorlar. Rusya ile düzenlen ilişkilerin tekrardan bozulması için alınan talimat yerine getirildi” dedi.

‘Kazanan Kesim Etkilenir’

CHP Milletvekili Hasan Akgöl, ekonomi olarak Türkiye’nin iyi bir tablo çizmediğini vurgulayarak “şu an ekonomik olarak ülkemiz çok iyi durumda değil. 1 Ocak itibari ile yapılan zamlar ortada. Tekel ürünlerine ve petrole yapılan korkunç zamlar. Hiç geliri olmayan 800-900 lira maaş alarak sadece devletten geçinenlerin dışında ki kazanan kesimi etkileyecek şeyler zamlanıyor. Devletten geçinene bir şey olmuyor, zaten arabası yok yakıt ve otobanı kullanmıyor, kömürünü devlet veriyor. Bunları sadece Pazar alış verişinde etkiliyor. Kazanan kesimi çok etkileyecek zamlar ve ekonomik kararlar var. Kazanlardan alıp, diğer tarafa dağıtmak gibi bir politika güdülüyor” dedi.

‘Lütfü Savaş Olmasaydı da Kazanırdık’

            Hatay siyaseti ile ilgili ve 2014 yerel seçimleri ile ilgili de konuşan CHP Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl, Lütfü Savaş’ın nasıl CHP’ye geçtiği ve nasıl seçimleri kazandığı ile ilgili olarak “2014 yerel seçimlerinde karşımızda güçlü bir AK Parti vardır. AK Parti siyasi parti olarak güçlü iken çıkarılan aday Sadullah Ergin ile birlikte daha da güçlüydü. Bizim seçimi kazanabilmemiz için iyi bir strateji belirlememiz lazımdı. O dönemlerde Lütfü Savaş, partisinde aday gösterilmeyince, benim CHP Genel Merkezimize önermem ve sonrasında değerlendirmeler neticesinde CHP’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu. O dönem sıkı bir şekilde seçim çalışmalarımız gerçekleştirdik. Ancak AK Parti ve adayı Sadullah Ergin güçlüydü. Çünkü Sadullah Ergin, siyaseti iyi bilen nereden nasıl oy alınacağını bilen bir isimdi. Daha sonra seçim yapılmasının ardından CHP olarak Büyükşehir Belediyesi’ni kazandık. Ancak seçim sonrasına baktığımızda, değerlendirmeler yaptığımızda CHP’den Lütfü Savaş aday olmasaydı da kazanırdık. Lütfü Savaş haricinde başka liberal olan bir isimde olsa biz Büyükşehir Belediyesi’ni kazanabilirmiştik. Tabi biz bu kanıya seçim sonrasında vardık. Çünkü karşımızda güçlü bir parti ve güçlü bir aday vardı. Ben bu konuyu şöyle örneklendirmek istiyorum. Bir futbol maçına çıkmadan önce rakibinin güçlü olduğunu bilerek veya düşünerek hazırlanırsın. Ancak maça çıktıktan sonra bir bakarsın ‘ya bizim güçlü diye düşündüğümüz takım bumuymuş’ dersin” dedi.

‘Savaş, AK Parti’ye Geçmez’

            CHP Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl son günlerde gündeme gelen CHP’li Lütfü Savaş’ın AK Parti’ye geçeceği iddialarına ilişkin ise Savaş’ın AK Parti’ye geçeceğini düşünmediğini vurgulayarak “Lütfü Savaş’ın tekrardan AK Parti’ye geçeceğine inanmıyorum. Tabi ki geçedebilir, sonuçta kendi özgür iradesi. Ancak AK Parti tabanının da Lütfü Savaş’a sıcak bakacağını zannetmiyorum. Zaman zaman CHP tabanı ile ilgili sıkıntılar yaşasa da yeniden arayı düzeltiyorlar. Bunlar her siyasi parti içerisinde olabilir” dedi. (Haber-Foto: Gökhan AKLAN)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir