featured

KÖMÜR FİYATLARI CEP YAKACAK

 

 

20 milyondan fazla vatandaşın ısınmak amaçlı kullandığı kömür fiyatları kış aylarına kadar daha da artması bekleniyor.

Aşırı sıcakların etkisini gösterdiği bu günlerde kömüre yapılan zamlar vatandaşın önümüzdeki kış aylarını şimdiden kara kara düşünmesine sebep oldu. Konuyu gündeme taşıyan CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, geçtiğimiz aylarda yapılan zam ile tonu 2 bin 800 ile 3 bin arasında satılan kömürün şimdiki fiyatının bayilerde 4 bin 500 lira kadar yükseldiğini ifade etti.

DAHA NE KADAR ZAM GELECEĞİ BELLİ DEĞİL

Kömür fiyatlarındaki artışın yurttaşı şimdiden tedirgin etmeye başladığını dile getiren Bakırlıoğlu, şu anda Türkiye’de 20 milyondan fazla yurttaşın ısınmak amaçlı kömür kullandığını dile getirdi.

Kömür fiyatlarının bazı illerde daha yüksek rakamlara çıktığının altını çizen Bakırlıoğlu, “Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü Soma kömürüne üst üste zam yaparken, özel sektör ve ithal kömür fiyatları daha fazla arttı ve kış gelene kadar daha ne kadar zam geleceği belli değil” dedi.

‘ASGARİ ÜCRETLİ BİR TON KÖMÜR ALAMAZ HALDE’

Kömür fiyatlarındaki artışı yeni zam yapılan asgari ücret üzerinden değerlendiren Bakırlıoğlu, “Yeni net asgari ücret 5 bin 500 lira oldu. Ek bütçe görüşmelerinde Maliye ve Hazine Bakanı SSK emeklilerinin en düşük maaşının 4 bin 631 liraya, çiftçi Bağ-Kur emeklilerinin ise en düşük aylığının 3 bin 269 liraya çıkacağını söyledi.

Haber: Tuncay DAMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir