featured

İmma – Mancınık – Sarıseki Darbısak Kaleleri

İmma Kalesi (Reyhanlı)

Reyhanlı ilçe merkezinde, Yenişehir Mahallesinde bulunan Kale kalıntısı, kesme taştan inşaa edilmiştir. Avlulu olup avluya açılan mekânlar yine kesme taştan, moloz taşlar yassı tuğla kireç harç kullanılarak örülmüştür. İnşasında bir kısım devşirme malzeme de kullanılmıştır. Reyhanlı ilçe merkezinde,
.
Mancınık Kalesi

Mancınık Kalesi: Payas – Dörtyol arasında sarp bir tepe üzerinde 1290 yılında yapılmıştır. Mancınık Kalesi Dörtyol ilçesine bağlı Konaklı (Rabat) köyü sınırları içinden bulunuyor..Amanoslarda 700 metre yükseklikte hakim bir tepede kayalıklar üzerine kurulmuştur. Eski Roma yolu üzerinde bulunan kalenin girişi kuzeydedir.Kaleye, ana yoldan ayrılan bir patika yol ile gidilir. Mancınık Kalesi kitabesinde: “Bu kale 1290 yılında Ermeni Kralı Hethum tarafından tamamlanmıştır” denilmektedir.

Kale içinde, kale odaları, merdivenler, sarnıçlar, kale burçları ve ok atmaya yarayan pencereler vardır. Ayrıca mahkûm odaları, tuvalet odaları bulunmaktadır. Kaleye gerekli ilgi gösterilemediğinden çeşitli mekânları define avcıları tarafından tahrip edilmiştir.Dörtyol limanını gözetlemek üzere kurulmuştur. Kale bir süre manastır olarakta kullanılmıştır. Amanos dağlarının 700 metre yükseğinde kurulmuş.
6-Sarıseki Kalesi

İskenderun-Adana asfaltı üzerinde küçük bir tepede kurulmuştur. Bu kalenin Hellenistik devirden yapılmıştır. Kale Önce Seleukoslar daha sonra da Romalılar, Bizanslılar, Haçlılar, Selçuklular ve Osmanlılar zamanında kullanılmıştır. Osmanlı döneminde Harap haldeki kale Yavuz Sultan Selim döneminde yeniden yapılmıştır. Kale Osmanlıların önemli bir kalesidir.

1200 mk alanüzerine kurulmuştur.Saldırıları önleke ve deniz ticaretini kontrol etmek amacıyla kurulmuş.. MÖ 330-50 yıllarıbda inşa edilmiştir. İskenderun istikametine bakan giriş kapısı üzerindeki kitabede”Bu muzaffer kalenin yapımını en büyük sultan Süleyman bin Sultan Selim (Allah devletini ebedi kılsın) 3 Mart 1546 Muharrem ayının ilk günü ) emretti. (I. Selim /Yavuz Sultan Selim)
Darbısak kalesi
Darbısak kalesi, Kırıkhan-Hassa yolunun kuzey tarafında 4 km mesafede küçük bir tepede kurulmuştur. Amik ovasına hakim bir konumdadır. Alaybeyli Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kalenin çevresi surlarla çevrilidir. Kale duvarlarının büyük bölümleri yıkık durumdadır. Özellikle Bizanslılar ve Haçlılar zamanında Selçuklulara karşı kullanılan önemli bir üs vazifesi görmüştür. Daha sonra Türklerin eline geçeçmiştir.

Kale içinde Beyazid Bestami külliyeside bulunmaktadır. Ayrıca Kale içerisine 19 yılsonunda bir cami ve türbe inşa edilmiştir. Kale Perslerin, Selçukluların, Haçlılar ve daha çok Templier Şövalyeleri tarafından kullanılmıştır. Kalenin kuzey tarafında, kaleye su getirmek icin köprülü ve birde su kemeri bulunmaktadır.Darb-ı Sak Kalesi üzerinde yer alan külliye içerisinde; cami, medrese, çeşme, su kemeri, türbe, mezarlık, otopark ve kurban kesim yeri gibi sosyal tesisler mevcuttur.. Külliyede en son 2013 yılında yenileme yapılmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir