İLK KURŞUN HATAY’DA ATILDI

YURDUMUZU İŞGAL EDEN DÜŞMANA KARŞI İLK DİRENİŞ VE İLK KURŞUN 19 ARALIK 1918 TARİHİNDE HATAY’DA (DÖRTYOL) ATILDI

Birinci Dünya savaşı yıllarında Dörtyol’da çok sayıda Ermeni ikamet etmekte idi. Fransızlar 11 Aralık 1918 tarihinde 19bir piyade alayı ile Dörtyol’u işgal ettiler. Alay içinde bulunan Ermeni askerleri, Özerli köyünü basarak halka zulüm yapmışlar mallarını ve Hayvanlarını gasp etmişler. Sık sık meydana gelen bu gibi hadiselere tahammül edemez duruma geldiler. Bun hadiselere birde köy muhtarı ve azasının suçsuz yere öldürürler.

Bu cinayetten sonra Fransız ve Ermeni askerleri Karakese köyüne baskın düzenler. Bu baskını öncede haber alan halk silahlanır ve yolluda taşlarla barikat kurarak geçişlerini engellerler. Mehmet kara “Ben ateş etmeden kimse ateş etmesin” der. Fransız birliği silah menziline geldiğinde Mehmet Kara silahını ateşler ardından diğerleri peş peşe kurşun yağdırır. Bu çatışmada 15 Fransız askeri öldürülür. Hiç beklemedikleri anda böyle bir karşılıkla karşılanan Fransızlar olay yerinden çekilirler.

19 Aralık 1918 tarihinde yapılan bu siyahlı çatışmada Türk milletinin, saldıran düşmanına karşı atılan ilk kurşunu ve düşmana karşı ilk ayaklanmasıdır.
Kaynaklarda halen ilk kurşunun 15 Mayıs 1919 yılında İzmir’de Hasan Tahsin tarafından atıldığına yer veriliyor. Doğrudur ancak bu İzmir’i işgal eden düşmana karşı atılan ilk kurşundur.
Türkiye’de mili mücadelenin ilk kuruşunun atıldığı dört Yol, Atatürk tarafından 3 defa ziyaret edildi. Her defasında halkın sonsuz sevgi ve coşkusuyla karşılanmıştır. 15 Ocak 1925 yılında yaptığı ilk ziyaret dönüşünde “Benim Türkiye’de en sadık dostlarım Dörtyol’dadır” diyerek Dörtyolluları onurlandırmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir