featured

GIDADA KDV İNDİRİMİ VE ETİKETLERE YANSIMALAR!

Memleketimin güzel insanları, hepinizi hürmetle ve muhabbetle selamlıyorum.

Tabii Gündem enflasyonla, fahiş fiyat artışlarıyla, sebeplerinin ortadan kaldırılmasıyla mücadele ve bu mücadele kapsamında yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın kararnamesi ile bir anda Temel gıda ürünlerinde % 8 den % 1 oranına yani % 7 lik bir indirimin gerçekleşmesi..
Ülkemizin işveren dünyası, çalışanları, kıymetli insanları, indirim kapsamında Pazartesi (14.02.2022) gününden itibaren su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir ve zeytin gibi ürünler başta olmak üzere kuru yemiş, bakliyat, sebze ve meyve, çikolata, lokum, bisküvi, kraker ve gofret gibi atıştırmalıklarda KDV oranı yüzde 1’e indirildiğini hep beraber gördük.

Tabii bu noktada bakanlıklarca indirimlerin uygulanması yönünde yoğun bir denetim çalışmasının da başlatıldığını ifade etmek isterim. Zira etkili ve kapsamlı bir denetim bulunmaması halinde maalesef art niyetli olan birtakım fırsatçılar, bu durumdan vatandaş aleyhine işlemlerde bulunduklarını, stok fırsatçılığı, serbest piyasa adı altında keyfi fiyat artışlarında bulunduklarını hep beraber yaşıyoruz.

Biz duyarlı vatandaşlar olarak bu ve benzeri konuları devletin vatandaş lehine çıkardığı düzenlemeleri hukuki çerçevede haklarımızı korumak adına yakın takipçisi olacağımızı ve olunduğunu ilan ediyoruz.

Bu kritik zamanlarda ülkemizin küresel sıkıntıların, ekonomik daralmaların olduğu bir süreçte, devletin yapmış olduğu ve hakikaten üstlendiği yükü paylaşmak hepimiz için milli bir vazife ve sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz ve bu geminin almış olduğu her sıkıntı, her bir zarar hepimizin ortak sıkıntısı ve zararı olunacağının hepimiz farkındayız.

Şunu hepimiz müşahede ediyor ve görüyoruz ki; Çok şükür, üretim tesisleri, üretim çarkları çalışıyor, ihracat rekorları kırılıyor, tarihte ilk defa 30 milyonu aşan bir istihdam ortamının sağlandığını görüyoruz ve normalleşmenin artması ile beraber, ilkbaharın başlaması ile beraber İnşaat Turizm ve benzeri sektörlerde bir canlılığın bir hareketliliğin olacağını şimdiden hep beraber hissedebiliyoruz.. Hep beraber samimiyetle alınacak tedbirlerle, milletimizin mutfağını, ekonomisini, esnafın, işverenin, çalışanın piyasalardaki beklentilerinin karşılanacağına olan inancımı hiç yitirmedim.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekibinin özellikle temel gıda da birçok ürünlerde yapmış olduğu KDV indirimlerinde amaç bellidir. Amaç; enflasyonla mücadele etmek adına devletin tüm imkânlarını seferber ederek, halkının sıkıntılı anında, ihtiyaç olunan her koşulda yanında olma gibi bir bakış açısıyla hareket edildiğini görüyoruz.

Bununla beraber bir denetim seferberliği başlatıldığını, ilgili bakanlıkların fahiş fiyat uygulaması yapan, orantısız şekilde izahatı yapılamayacak şekilde fiyatları arttırılmış olan ürünlerle alakalı mücadelesini hızlandırdığını, caydırıcı cezaların uygulanacağını medyadan ve hassaten en üst makamlarda olan yetkililerden duyuyoruz ve icraya başlandığını biliyoruz.

Şuna inanıyorum duyarlı Vatandaşlarımızın gerektiğinde Medeni cesaretle şikâyetleriyle, devletin denetim organlarını hakkıyla çalıştırması ile beraber ve alınacak birçok samimi, akılcı tedbirlerle beraber tek haneli enflasyona da hep beraber döneceğiz.

Bunun da çok uzak olmadığını, ekonomiyi ve piyasaların koşullarını yakinen takip eden birisi olarak ta görebiliyorum.

Muhalefet cenahı elbette ki piyasalardaki fiyatların indirilmesi, mücadelesi ile alakalı birçok katkıda ve eleştiride bulunabilir. Fakat anlayamadığım; mevcut hükümet KDV oranı % 8 den % 1’e indirilirken, CHP yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İstanbul halkına yönelik SUYA kademeli olarak %90 ile %175 arası oranlarda ZAM TEKLİFİ İLE İBB Meclisini Olağanüstü toplamak üzere çağırabiliyor.

Söz konusu #TÜRKİYE ise inanın geri kalan her şeyin teferruat olduğuna inananlardan birisiyim.
Hürmet ve muhabbetle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir