featured

EFSANE BAŞKAN

 

 

Hatay’da gerçek efsane başkanlardan bir önceki dönem Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri’nin kent sanayici ve tüccarları üzerinde olumlu etkilerinin hala sürdüğünü çok rahat şekilde görebiliyoruz.

Hatay’da her zaman denge olan siyaset üstü bir lider olarak görülen saygın isim Mehmet Ali Kuseyri’nin sahalara dönmesi isteniyor. Geçmiş dönemdeki başkanlığı süresince yurtiçi ve yurtdışında aldığı sayısız ödül ile ne denli başarılı olduğu görülebilir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üst yönetiminde aldığı görev ile Antakya’yı her platformda başarıyla temsil eden Kuseyri, Hatay’ın ekonomi dünyasından kısa bir dönem de olsa elini çekmişti.

Ancak son dönemde özellikle ekonomik krizin de etkisiyle tüccar aleminin içine girdiği derin buhrandan çıkışın tek yolunun bu üst aklın tekrar sahalara dönmesinden geçtiğini görmek zor olmasa gerek diye düşünüyorum.

Hatay’da ticaret hayatına yeni soluklar kazandıran, Antakya Ticaret Borsası’ndan vergi rekortmenleri çıkaran Kuseyri’nin ardından Hatay’da işler yolunda gitmedi. Tüccarlar, iş insanları kan ağlar hale geldi, üstelik hiç kimse de bu krizden çıkış için dişe dokunur bir adım atmadı.

Böyle dönemlerde bu işi daha önce başarıyla yapmış olan isimler mumla aranır. Hatay’daki tüccarlar da Kuseyri dönemini özlüyor. Hemen her sohbette Kuseyri’nin adı geçiyor.

Benim şahsi fikrim, önümüzdeki dönemde gerçekleşecek olan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde sahalara dönmesini bekleyen herkesin dileği sayın Mehmet Ali Kuseyri’yi yeniden sahada görmektir.

Kuseyri’nin isminin açamayacağı kapı, çözemeyeceği sorun yoktur. Hataylı tüccar ve iş dünyasını yurtdışına taşıyan önemli akıllardan birisi olan ve yurtdışında da çok sevilen bir isim olan Mehmet Ali Kuseyri’yi sahalarda görmek benim adıma umutlandırıcı olur. Aksi halde ben pek ışık göremiyorum sahada.

Efsane başkan olarak bilinen, TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği ve TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyeliği yapmış geçmiş dönem Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri’nin Paris’te Fransa devleti tarafından kendisine tevdi edilen şeref madalyası bulunmaktadır.

Ben şahsi olarak kendisine çağrı yapmış olayım. Kamuoyu zaten gerekeni yapacaktır. Mehmet Ali Kuseyri’nin artık sahalara dönme vakti geldi de geçiyor bile. Günümüzdeki başkanlar plaket dahi alamazken, Kuseyri gibi devlet şeref madalyası sahibi olan bir ismin Hatay’a yön verilen makamlarda olmaması beni üzmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir