featured

ÇOLAKOĞLU’NDAN AVOKADO BAHÇESİNE ZİYARET

 

 

Hatay Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Arsuz Beyköy Mahallesi’nde Ali Küçükyıldız’a ait bahçede limon, mandalina, zeytin, kayısı ve avokado yetiştirilen bahçeleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Küçükyıldız’a ait bahçede, 4.500 adet Yediveren cinsi limon, 4.000 adet W. Murcott cinsi mandalina, 2.500 adet Gemlik zeytin, 1.500 adet Mikado cinsi kayısı ağacı bulunduğunu belirten Çolakoğlu, ayrıca bahçede 350 adet avokado fidanı ekilerek üretime başlandığını bildirdi. Zeytin bahçelerini gezen İl Müdürü Çolakoğlu, zeytinin Hataylı üreticiler için çok kazançlı bir ürün olduğunu, sağlık açısından da çok değerli bir besin olduğunu, zeytin ve zeytinyağı üretiminin daha da geliştirilmesi için tüm gayretle çalışmamız gerektiğini belirtti. Narenciye bahçelerinde incelemede bulunan Çolakoğlu, narenciye üretiminde Hatay’ın önemli konumda olduğunu söyleyerek Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede gerekli önlemlerin zamanında alınması konularında görüştü. Ayrıca İl Müdürü, İhracatıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacak tropikal meyve üretimine destek verildiğini söyleyerek avokado yetiştiriciliğinin üreticilere hayırlı olmasını diledi.

GIDA İŞLETMESİ ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR

İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Arsuz Karahüseyinli Mahallesi’nde faaliyet gösteren İste Gıda İşletmesi’ne ziyarette bulundu. İşletme sahibi ile görüşüp incelemelerde bulunan İl Müdürü, paketleme ve üretim alanları hakkında bilgi aldı. Yapılan açıklamada; “İşletmede zeytin, kekik, kara koruğu, reçel ve nar ekşisi üretimi yapılmaktadır. Yıllık 80-100 ton arası zeytin üretimi, kekik salatası ve zeytinyağlı kekik olmak üzere toplam kekik üretimi 6-7 ton, kara koruğu üretimi ise 2 ton’dur.  Patlıcan, ceviz, turunç, kabak ve incir reçeli üretimi meyve sezonuna göre farklılık göstermekte olup yıllık yaklaşık 30 ton meyve işlenmektedir. İşletmede, Nar ekşisi üretimi yıllık 7 tonu bulmaktadır. İl Müdürümüz işletme sahipleriyle üretim yerlerini gezerek incelemelerde bulundu. İşletmedeki hijyen koşulları ve iş yerinin mevzuata uygunluğu incelendi. Ayrıca işletmelerimizde üretimin artırılması ve geliştirilmesiyle ilgili öneriler dile getirildi” denildi.

İl Müdürü Çolakoğlu, ülkemiz için üretilen bu ürünlerin öneminden bahsederek iyi temennilerde bulundu ve işletmeden ayrıldı.

Haber: Samim SELÇUK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir