featured

AZI YARAR, ÇOĞU ZARAR!

Hatay’a özgü Samandağ biberinin zayıflamadan baş ağrısına, yaşlanmayı geciktirmeden bağışıklık sistemine kadar birçok faydası bulunduğu belirtilirken, fazla tüketilmesinin ise bazı sorunlara yol açabileceği belirtildi.
Yüksek lif içeriği ile kabızlığa, antioksidan içeriği ile de kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok kanser türünde önleyici etkiye sahip olduğu belirtilen Samandağ biberi, Hatay’da bu mevsimde örtü altında üretiliyor. Hatay’da üretilip Türkiye’nin her yerine gönderilen biber sağlık açısından da bir çok faydası bulunuyor.
“Faydası saymakla bitmiyor”
Samandağ biberi ile ilgili bilgi veren Diyetisyen Özge Bolat, “En önemli özelliklerden biri metabolizmayı hızlandırmasıdır ve zayıflamaya yardımcı olur. Samandağ biberinin içerisindeki lifin oranı tok kalmamızı daha çok sağlar. Düşük kalori içeriğinden dolayı diyet listelerinde yer alır. Barındırdığı C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kış aylarında görülen grip ve nezle gibi hastalıkların hem tedavisine hem de önlenmesine yardımcı olur.A vitamini içeriğinden dolayı da göz hastalıkları için gayet önemlidir. Kalp ve damar hastalıklarına da iyi geliyor. Kanamaya karşı etkilidir. Migren tipi baş ağrılarının dinmesini sağlar. Yaşlanmayı geciktirir ,ciltte sarkma ve kırışıklıkları önler. Uygun bir miktarda tüketildiği zaman vücuda ciddi faydalar sağlamaktadır” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir